شهر نمونه گردشگری و عرفان بسطام این روزها بیش از هر زمان دیگر آماده استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی است.


بسطام شهری واقع در استان سمنان است و در شش کیلومتری شمال شرقی شاهرود جای دارد.


تاریخ این شهر قبل از ورود اسلام به ایران مشخص نیست، نقل است حاکم خراسان در زمان خسرو پرویز که نام وی ˈبسطام ˈ بود، این شهر را بنا گذاشته است.

با توجه به این روایت ، این شهر را باید از شهرهای تاسیس شده در دوران شاپور دوم ساسانی دانست.

در دوره عباسیان، این شهر دومین شهر ایالت قومس و تالی دامغان بود و پس از حمله مغول رو به انحطاط رفت.

قدمت این شهر به هشت هزار سال قبل می رسد و آثار معروف آن از تپه معروف سنگ چخماق در شمال بسطام ، دیرینگی این شهر را به نمایش می گذارد.

در گذشته رشته قنات های بسیاری در این شهر جاری بود که همگی دارای آبی گوارا و شیرین بود و در حال حاضر قنواتی مانند قنات صادق خان که قدمت آن به حدود بیش از 500 سال می رسد ، هنوز از اهمیت بسیاری برخوردار است و آب شیرین آن در تابستان بسیار سرد و در زمستان گرم است.

آب و هوای شهر بسطام در تابستان مطبوع و در زمستان سرد است، باغ های زردآلو سراسر شهر را احاطه کرده و عمده درآمد مردم این منطقه از همین طریق است.

فصل بهار که فرا می رسد به واسطه این باغ های زردآلو ،بسطام در هاله ای از گل های سفید و خوش عطر محو می شود و گویی بهشت را با چشمانت به نظاره نشسته ای و با هرنسیمی ، روحت به آسمان سر می کشد.

منظره زیبا و فصل شکفتن گل های باغ درختان زردآلوی بسطام را از دست ندهید ،شاید در یک وسعت کم جغرافیایی کمتر شاهد شکفتن این همه شکوفه بهاری در یک زمان باشید.

این شهر از سویی به سبب مجاورت کوه های شاهوار و ابر ،دارای زمستان های سرد و طولانی است و از طرفی دیگر به دلیل همجواری با کویر دارای آب و هوایی کوهپایه ای است و بی شک یکی از خوش آب و هواترین نقاط استان سمنان و شهرستان شاهرود است.

در جلسه هیات وزیران در خرداد 1386 که در سمنان بر گزار شد، این شهر به عنوان شهر نمونه گردشگری بین المللی تعیین شد.

بسطام دارای جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی است که می تواند خودش به تنهایی چندین روز مقصد گردشگری بسیاری از مسافران و گردشگران واقع شود.

دشت بسطام که در منطقه شرقی شاهوار از سلسله جبال البرز واقع است به دلیل محصور بودن در میان کوه های تپال، بدشت، سیاه کوه و البرز از حاشیه کویر جدا شده و وفور چشمه ساران، قنوات و چاه های عمیق، منطقه ای خوش آب و هوا را پدید آورده که سرتاسر آن را باغ های سرسبز و خرم پوشانیده است و می تواند مورد توجه دوستداران طبیعت واقع شود .

جنگل بی نظیر و بسیار دیدنی ابر ،جنگل اولنگ ،پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق ،منطقه تفریحی قطری،منطقه تفریحی فرحزاد ،آبشار یخی ارتفاعات روستای ابرسج ،شهر پلکانی مجن ،آبشار مجن ،پیست طبیعی اسکی چالچالیان و پارک سر آسیاب بسطام از دیگر جاذبه های گردشگری بسطام است.

بر اساس کاوش های صورت گرفته در تپه باستانی سنگ چخماق،پیشینه تاریخی شهر بسطام را تا هفت هزار سال برمی شمارند.

بناهای تاریخی به یادگار مانده از قرون اولیه اسلام در این شهر حاکی از فرهنگ غنی اسلامی است که همچون گوهری گرانبها در سینه تاریخ کشور می درخشند.

نوع معماری، گچ بری و کاشی کاری های به کار رفته در این مجموعه بناها جزو آثار ارزشمند و منحصربه فرد ایران است.

بارگاه مطهر امامزاده محمد بن جعفر صادق (ع)، آرامگاه سلطان العارفین بایزید بسطامی ،آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در روستای قلعه نوخرقان ،مسجد جمعه بسطام ،گنبد غازان خان ،مسجد بایزید، صومعه بایزید، منار سلجوقی،دالان و ایوان الجایتو ،آرامگاه آل کرت،آرامگاه گمنام ،مدرسه شاهرخیه،مسجد جامع،برج کاشانه بسطام ،تکیه دولت، امامزاده سراوین قطری،حمام قدیمی قطری ،محراب مسجد جامع ،محراب مسجد بایزید ،مسجد بالاسر،ایوان و دهلیز شرقی و ایوان غربی از اماکن تاریخی وجاذبه های گردشگری تاریخی بسطام محسوب می شوند.

مهمانسرای جهانگردی بسطام با ارائه کلیه خدمات گردشگری رفاهی در تمام ایام سال و همچنین نوروز ،آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 اسفند 1392    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، تاریخچه و جغرافیا، مجموعه تاریخی بسطام، مکانهای دیدنی شهرستان بسطام،     |
نظرات()