1- امامزاده محمدبن جعفرالصادق (ع) - بسطام
2- امامزاده سیدابوالقاسم (ع) - بسطام
3- بقعه متبرکه سی سر  - بسطام
4- امامزاده آقا میرهاشم (ع) - بسطام روبروی شهرک رضوی
5- امامزاده ابراهیم (ع) - روستای قهج

6- امامزاده ابراهیم (ع) - مجن
7- امامزاده محمد سراوین (ع) - قطری
8- بقعه متبرکه معصوم زاده - قلعه نو خرقان
9- آرامگاه سلطان العارفین بایزید بسطامی - بسطام
10- آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی - قلعه نو خرقان


حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا خلیلی از مسوولین اوقاف

نگاهی به بقعه ی سی سر

این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست
این چه شمعی است که جان ها همه پروانه اوست
درباره شخص یا اشخاص دفن شده در این بقعه ، بهترین نظریه ، دیدگاه مرحوم علامه نسابه ابوطالب مروزی ازورقانی متوفای بعد از سال 614 هـ . ق است که مینویسد :
سید محمد بن علی الزانکی بن اسماعیل جالب الحجاره بن حسن بن زید بن امام حسن مجتبی (ع) امیر دامغان و بسطام بود و او در طبرستان به قتل رسید .
داستان او از این قرار است :
سید محمد بن علی الزانکی ، پسر عموی حسن بن زید بن محمد بن اسماعیل جالب الحجاره ، مؤ سس دولت علویان طبرستان است . پس از تسلط حسن بر آمل ، ساری و مامطیر ، پسر عموی خود را ( محمد بن علی الزانکی ) جهت فتح قومس ، بسطام و دامغان مأمور نمود و او نیز این مناطق را پس از مدتی متصرف شد و سپس از سوی عموزاده خود ، امیر شهر دامغان و بسطام و نواحی آن شد .
در سال 261 هـ . ق یعقوب بن لیث صفاری جهت خوش خدمتی به خلیفه عباسی ، هجوم سراسری به متصرفات حسن بن زید داعی را در تمام نواحی طبرستان آغاز نمود . او ابتدا آهنگ دامغان و بسطام نمود و سید محمد بن علی الزانکی ، دفاع جانانه ای در بسطام و سپس در دامغان از خود به جا گذاشت و جمع کثیری از سادات و اصحاب او که برخی از سادات حسینی را نیز شامل می شدند در این نبرد از دست داد و سپس به طبرستان از راه کیاسر عقب نشینی کرد و یعقوب لیث نیز به تعقیب او پرداخت و سرانجام در طبرستان به قتل رسید .
بنابراین منطقه سی سر و بقعه سی سر باید متعلق به برخی از سادات و اصحاب امامزاده محمد بن علی الزانکی باشد که به جهت دفاع از حکومت علویان در مقابل یعقوب بن لیث صفاری به شهادت رسیده اند .ظاهراُ مقاومت این بزرگان چنان بود که یعقوب بن لیث دستور داد تا سر از بدن جنازه ها جدا کنند و مدتی در مناطق قومس گردش داده تا باعث عبرت سایرین شود و سپس در این مکان دفن نمودند .
این بقعه در سالهای اخیر مورد توجه و عنایت مسوولین و هیأت امنای محترم قرار گرفته و بازسازی آن در حال پیگیری است .

بقعه متبرکه سی سر در حال بازسازیجاده منتهی به بقعه متبرکه سی سر که نیاز به توجه مسوولین دارد!!!همه عاشق حسین اند ، حتی کودکان

بقعه متبرکه سی سر نیازمند توجه بیشتر مسوولین محترم شهر و همچنین شما خیرین عزیز می باشد ، لذا شماره حساب 378 صندوق قرض الحسنه المهدی (عج) بسطام و 69155بانک سپه شعبه بسطام آماده دریافت کمکهای نقدی شما دوستداران اهل بیت(ع) می باشد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 دی 1390    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، بقاع متبرکه شهرستان بسطام،     |
نظرات()