جنگل رویایی ابر

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست گفت: تا پایان بهار 91 جنگل ابر جزء مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود.

به گزارش مهر، اصغر محمدی فاضل با بیان این مطلب افزود: از حدود دو سال پیش سازمان محیط زیست پیگیر قرار دادن جنگل ابر در محدوده مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست است و درخواستهای خود را در این خصوص به سازمان جنگلها ارائه کرده است.
به گفته وی، در حال حاضر سازمان محیط زیست مراحل حقوقی و قانونی را برای این منظور انجام داده و دستورالعملی با امضای رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر توسعه مناطق حفاظت شده به ویژه در مناطقی که شرایط خاص طبیعی دارند به شورایعالی محیط زیست برای بررسی ارائه شده است.

فاضل اظهار داشت: بر این اساس، شورایعالی محیط زیست در حال بررسی الحاق جنگل ابر به علاوه 26 منطقه دیگر به مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست است.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست تصریح کرد: در شورایعالی محیط زیست دو مرجع دیگر یعنی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت و معدن و تجارت عضو هستند و درخصوص طرحهای ارائه شده به این شورا اظهار نظر می کنند.

به گفته وی، با توجه به نظر مساعد این دو مرجع درباره الحاق جنگل ابر به مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست پیش بینی می کنیم در جلسه آینده شورایعالی محیط زیست که به احتمال زیاد تا پایان بهار 91 تشکیل می شود، این اتفاق بیافتد.

فاضل در پاسخ به این پرسش که با قرار گرفتن جنگل ابر در فهرست مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست دیگر هرگونه جاده سازی و توسعه در این جنگل منتفی می شود، تأکید کرد: قطعاً با اعلام این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده سازمان محیط زیست ضریب حفاظتی در ان افزایش می یابد.

وی ادامه داد: اما در حال حاضر که این منطقه هنوز جزء مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست نیست.هیچگونه مجوزی برای تعریض جاده و تخریب در این منطقه تحت هیچ شرایطی و به هیچ ارگانی به استناد قانون حفاظت از جنگلها و قانون حفاظت و بهسازی محیط داده نمی شود.

فاضل افزود: بدون اعلام جنگل ابر در فهرست مناطق حفاظت شده نیز هرگونه عملیاتی که منجر به تخریب این منطقه بکر شود غیر قانونی است و پیگرد قانونی دارد.

چندسال پیش عملیات راهسازی و تعریض جاده میان گذر جنگل ابر در حالی آغاز شد که مسئولان سازمان محیط زیست با انتقاد از این عمل عنوان کردند که هیچ مجوزی برای این بهره برداری نداده است.

در همان زمان پیمان یوسفی آذر، مدیر کل سابق دفتر جنگل‌های خارج از شمال ایران گفته بود که این جنگل با عبور این جاده ۱۷ کیلومتری نابود خواهد شد و با تخریب جنگل فرسایش خاک در این منطقه شدت می‌گیرد.هرچند برخی از نمایندگان مجلس از جمله کاظم جلالی در واکنش به این مخالفت‌ها اعلام کردند که "ساخت این جاده ۲۰ سال پشتوانه مطالعاتی دارد و در دولت آقای احمدی نژاد نیز چهار مصوبه داشته و بنابراین ساخت آن به نفع مردم است."


جنگل ابر از سه جهت دارای اهمیت است، نخست آنکه قسمتی از جنگل‌های قدیمی هیرکانی است، دوم اینکه این منطقه مرز بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. اهمیت دیگر این جنگل آن است که در این محوطه دو منطقه کم ارتفاع و بلند در کنار هم قرار گرفته به طوریکه درختان این جنگل اغلب در ابر فرورفته است.
این جنگل ۳۵ هزار هکتار وسعت دارد و در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شاهرود واقع شده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 2 اردیبهشت 1391    | توسط: بسطام نیوز    |    |
نظرات()