سید محمد رضا هاشمی معاون استاندار سمنان و فرماندار ویژه شهرستان شاهرودمعاون استاندار سمنان و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود ضمن اشاره به قدمت بیش از ۳۰ساله شبکه آبرسانی ۱۰۲ روستای این شهرستان، گفت: بهسازی این شبکه نیازمند ۲۹میلیارد تومان اعتبار است.


به گزارش بسطام نیوز ،سیدمحمدرضا هاشمی عصر یکشنبه در خلال هشتمین دهگردشی مدیران دستگاه های اجرایی به میزبانی روستای میغان در۲۳ کیلومتری شمال بسطام که تا شامگاه این روز ادامه داشت، ضمن اشاره به شرایط اعطای وام ویژه اشتغال زایی روستایی، بیان داشت: در راستای اشتغال زایی پایدار روستایی، تسهیلات جهاد کشاورزی ویژه طرح توسعه روستایی، مشارکتی و تعاونی با سه سال تنفس و سود تنها سه درصد، فرصت مناسبی برای رفع مشکل جوانان هستند.

وی افزود: این تسهیلات تا سقف ۱.۵میلیارد تومان نیازی به تائید در مرکز استان ندارد اما بیش از این میزان پس از تائید مرکز استان اعطا می شود که در این راستا تا کنون پنج طرح تصویب شده و دو طرح دیگر در دست بررسی است لذا جوانان روستای میغان نیز می توانند با تشکیل صندوق مشارکتی نسبت به دریافت چنین تسهیلاتی اقدام کنند.

تعویض شبکه آب شرب ۱۰۲روستای شاهرود نیازمند ۲۹میلیارد تومان اعتبار

فرماندار ویژه شهرستان شاهرود همچنین با اشاره به مشکلات این روستا، گفت: بیشتر شبکه های آب شرب روستایی بیش از ۳۰سال قدمت دارند که می بایست برای ارتقاء کیفیت آب شرب نسبت به بهسازی شبکه تلاش کرد اما اعتبارات در این حوزه بسیار محدود است.

هاشمی هزینه تعویض شبکه آب شرب ۱۰۲روستای شهرستان شاهرود را بالغ بر ۲۹میلیارد تومان اعلام کرد و بیان داشت: این مبلغ بسیار بیش از کل اعتبارات و بودجه شهرستان شاهرود در یکسال است که علنا امکان پذیر نیست اما رویکرد دولت خدمت رسانی به مناطق محروم در حد وسع و توانایی است.

وی افزود: در همین راستا و با پیگیری های شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود، اعتبارات نسبتا خوبی برای بهبود شرایط آبر شرب میغان پیش بینی شده که با توجه به قول مساعد پیمانکار طرح آبرسانی این مشکل با احداث فاز پایانی طرح انتقال آب به مخزن۵۰۰ لیتری و خریداری چهار کیلومتر لوله برطرف خواهد شد.

فاز نخست مطالعات و جمع آوری اطلاعات پروژه سد میغان انجام شده است

رئیس شورای اداری شهرستان شاهرود همچنین از پروژه سد میغان به عنوان یکی از اولویت های دولت در این روستا نام برد و گفت: فاز نخست مطالعات و جمع آوری اطلاعات برای احداث این سد انجام شده است و مرحله دوم آن می بایست در آینده نه چندان دور پیگیری شود چرا که این سد می تواند مشکلات آبرسانی و شرب بسیاری از مردم این روستا را برطرف کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: این سد می تواند نقش اساسی در بهبود کیفیت آبرسانی به طرح های کشاورزی میغان داشته باشد لذا امیدواریم با پیگیری های انجام شده مطالعات انجام این پروژه سریعا انجام بپذیرد چرا که این مطالبه توسط مردم، نماینده شهرستان در مجلس، امام جمعه و سایر دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی به مراتب گوشزد شده است.

رفع مشکل آب روستای میغان درگرو تعهدات پیمانکار

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شاهرود نیز از برطرف شدن مشکل آب میغان در۴۰روز آینده خبر داد و گفت: طبق قولی که پیمانکار مبنی بر اتمام پروژه آبرسانی و تامین آب شرب روستا داده است، این پروژه در ۴۰روز آینده به بهره برداری می رسد.

محمدمهدی کریمی با اشاره به این طرح، بیان داشت: بخش اعظمی از کار انجام شده است حتی در سایت انتقال آب شرب روستای میغان، مخزن ۵۰۰متر مکعبی نصب شده و تنها می بایست پیمانکار به تعهدات خود عمل کند تا در روزهای آتی شاهد رفع مشکل کمبود آب روستا باشیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات روستای میغان دسترسی راحت به مخازن آب روستایی بود که با هزینه اعتباری بالغ بریک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان در حوزه روستایی شهرستان شاهرود این مشکل برطرف شده است.

میزان هدر رفت آب در روستای میغان ۵۲درصد است

رئیس اداره آبفار شهرستان شاهرود با اشاره به گل آلود شدن آب شرب روستای میغان در صورت بارندگی، گفت: فونداسیون مخازن و ایستگاه های پمپاز آب روستایی عمدتا خاکی هستند و این مشکلات را پدید می آورند که با تعویض این فونداسیون با ابنیه شنی و یا سیمانی می توان این مشکل را رفع کرد.

کریمی همچنین میزان هدر رفت آب در روستای میغان را ۵۲درصد ذکر کرد و بیان داشت: مشکل عمده روستا برخی، برداشت های غیرمجاز، فرسودگی شبکه، هدر رفت آب و مصارف غیر شرب توسط برخی روستائیان است که این مهم می بایست با تعامل مردم مرتفع شود.

وی افزود: متاسفانه انشعابات غیرمجاز روستایی می تواند مشکلات فراوانی را در راستای آبرسانی به روستاها فراهم آورد لذا در حال حاضر در برخی روستاها که شبکه آب شرب با توجه به میزان جمعیت می بایست در حدود۲.۵کیلومتر باشد، بیش از هشت هزار متر لوله انتقال آب نصب شده است که این قطعا در کار اداره آبفار نیز خلل وارد می سازد.

جاده کم عرض با مشکلاتی عریض

رئیس شورای اسلامی روستای میغان نیز در ابتدای این نشست، ضمن بیان برخی مشکلات بخش روستایی میغان، گفت:محور میغان به جاده اصلی شاهرود-آزاد شهر سال های سال بدون تعریض و تعمیر رها شده است که مساعدت مسئولان شهرستانی و استانی را می طلبد.

علی حاج اکبری خاطرنشان کرد: همچنین روستای میغان با جمعیتی بالغ بر یکهزار و ۹۰۰ نفر ساکن، فاقد ماشین مناسب حمل زباله است که این مهم نیز مشکلات فراوانی را برای روستائیان شریف میغان بوجود آورده است.

وی افزود: در کنار این موارد طرح هادی این روستا توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با مشکلاتی روبرو است که حل آن مستلزم تعامل و همدلی بین مسئولان و مردم است که امیدواریم در آینده نه چندان دور مرتفع شود.

مشکلات شهرک مسکونی میغان ۳۰ ساله شد

رئیس شورای اسلامی روستای میغان در ادامه، گفت: عدم نصب درپوش بر روی مخازن آب مخصوصا در زمان بارندگی مشکلات بهداشتی رابرای آب میغان بوجود آورده است که این مهم نیز باعث نارضایتی بسیاری از روستا نشینان را به همراه داشته است.

حاج اکبری در خاتمه افزود: مشکلات شهرک مسکونی میغان با سه دهه قدمت شامل آب، زیرساخت ها، آسفالت معابر، عدم اعطای امتیاز آب شرب، حمام عمومی میغان و بلا استفاده شدن آن و مشکلات حمل و نقل اهالی علی آباد کتول به روستای میغان به واسطه مقیم بودن قشر زیادی از افراد، از جمله دیگر مشکلات روستائیان میغانی است.

منبع :مهر

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 شهریور 1394    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، شهر شهیدپرور میغان،     |
نظرات()