رئکتابخانه عمومی میغان شاهرودیس اداره کتابخانه های عمومی شاهرود گفت: در راستای اجرای طرح کتابخانه های روستایی، میغان نخستین روستای کتابخوان استان سمنان نام گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز، سیدابراهیم موسوی ظهر دوشنبه در آئین معرفی میغان به عنوان روستای کتابخوان استان سمنان به میزبانی سالن دهیاری این روستا، با بیان اینکه ۲۳۵ هزار و ۱۸۱ نسخه کتاب در شاهرود وجود دارد، ابراز داشت: این شهرستان با وجود ظرفیت های علمی و آموزشی فراوان می تواند به عنوان شهرستان نمونه کتابخوانی ایران معرفی شود.

وی درباره اجرای طرح کتابخوانی در این شهرستان، افزود: طرح روستای کتابخوان در کتابخانه های عمومی روستاها توسط ۱۰عضو کتابخانه و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی اجرا شده و طی آن هر کتاب به مدت ۱۰دقیقه معرفی می شود که در این زمینه روستای میغان با اجرای ویژه و بسیار در خور توجه این طرح و همچنین وجود یک کتابخانه ثابت، دو کتابخانه سیار و وجود کتاب در مکان هایی مانند آرایشگاه، خبازی و حتی حمام عمومی، به عنوان نخستین روستای کتابخوان استان لقب گرفت.

عضو شورای فرهنگ عمومی شاهرود همچنین درباره ویژگی های اجرای طرح کتابخوانی در میغان، توضیح داد: اهالی این روستا به ویژه جوانان علاقمند به کتاب و کتابخوانی با استقبال خوب از کتابخانه عمومی خوشبختانه در راستای اجرای طرح کتابخوانی اشتیاق ویژه ای نشان داده و با ارزیابی صورت گرفته مشخص شد در طرح کتابخوان، تعداد عمده ای کتاب به علاقمندان معرفی شده است.

بخش بسطام دارای۵ کتابخانه فعال است

بخشدار بسطام نیز در این مراسم، گفت: در حال حاضر این بخش پنج کتابخانه فعال دارد که از این تعداد دو کتابخانه میغان و قلعه نو خرقان و سه کتابخانه مجن، کلاته خیج و بسطام شهری هستند.

مهدی استیری بیان داشت: هدف از اجرای طرح کتابخوانی و همچنین تجهیز کتابخانه های بخش بسطام، ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در این بخش است که برای رسیدن به آن و ایجاد زیرساخت های فرهنگی مناسب، نیاز به یک برنامه ریزی مناسب و منطقی است تا با ارائه راهکارها بتوانیم فرهنگ کتابخوانی را در جامعه شهری و روستایی عملی ساخته و موجب تداوم این فرهنگ در جامعه شویم.

وی با بیان این که باید مشارکت عمومی را برای افزایش کتابخوانی در جامعه با استفاده از ظرفیت هایی مناسب بالا ببریم، افزود: فرهنگ سازی مطالعه و کتاب دوستی از عوامل مهم در زمینه افزایش سرانه مطالعه است.

بخشدار بسطام با تاکید بر این که در مراسم مختلف می توان با اهدای کتاب، مردم را به خواندن کتاب ترغیب کرد، ابراز داشت: اگر در مسابقات مختلف اهدای کتاب به عنوان بخشی از جوایز در نظر گرفته شود، تاثیر زیادی در راستای سوق دادن جامعه به سوی فرهنگ کتابخوانی وجود دارد همچنین باید گفت می توان با اقدامات فرهنگی زمینه را برای افزایش میزان مطالعه و ایجاد کتابخانه ها در روستاها فراهم کرد لیکن امیدواریم مسئولان استانی کتابخانه در راه اندازی این کتابخانه های روستایی نگاه ویژه ای داشته باشند.

۳۰۰ نفر عضو کتابخانه امام جعفر صادق(ع) میغان

دهیار میغان نیز در این نشست با بیان اینکه طرح کتابخانه دوستدار کتاب در این روستا با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی و بالا بردن سرانه مطالعه در روستاها و آشنایی مردم با فضای کتابخانه ها برگزار می شود، گفت: کتابخانه امام جعفر صادق(ع) روستای میغان با  یک هزار مترمربع مساحت دارای ۱۲ هزار جلد کتاب و ۳۰۰ نفر عضو است که بعضی از اعضا به صورت خانوادگی عضو این کتابخانه هستند.

سیدحسن طباطبایی خاطرنشان کرد: به دلیل این که این روستا از نظر تعداد شهدا دارای جایگاه ویژه ای است بیشتر کتاب های مورد علاقه مردم در زمینه فرهنگی، دینی و عمومی است.

وی با توجه به فرهنگ سازی مناسب توانسته ایم تا به امروز سه کتابخانه سیار در نانوایی ها و آرایشگاه ایجاد کنیم که ارائه دهندگان طرح کتابخوانی پیشنهاد احداث کتابخانه در مکانهایی مانند حمامهای عمومی، اماکن قدیمی و متروک و ... را نیز ارائه داده اند تا هیچ فضایی بدون کتاب نماند.

منبع :مهر

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 تیر 1395    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، شهر شهیدپرور میغان،     |
نظرات()