کراپ‌شده - علی شاهینیرئیس دانشگاه پیام نور شاهرود با اشاره به افتتاح دو پروژه عمرانی مجتمع ورزشی و کارگاه و آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه در دهه فجر، گفت: این پروژه‌ها چهار هزار مترمربع زیربنا دارند.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز، علی شاهینی ظهر شنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به میزبانی دانشگاه پیام نور شاهرود، ضمن بیان اینکه طی دهه فجر دو پروژه این دانشگاه افتتاح می‌شود، ابراز داشت: برای مجتمع ورزشی با دو هزار و ۷۰۰مترمربع مساحت دو میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان اعتبار هزینه در بر داشته که از این مبلغ دو میلیارد را در بخش ساخت‌وساز و مابقی در بخش تجهیزات هزینه شد.

وی با بیان اینکه برای ساخت و تجهیز کارگاه و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه نیز با یک هزار و ۳۰۵مترمربع مساحت، یک میلیارد و ۵۰۰میلیونتومان هزینه شده است، افزود: درمجموع باید گفت دو میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان اعتبار برای این پروژه‌ها هزینه شده است.

ضرورت حضور فعال دانشگاه در تصمیم‌گیری‌های مدیران

رئیس دانشگاه پیام نور شاهرود بابیان اینکه در حوزه عمرانی این دانشگاه نزدیک به ۱۰ هزار مترمربع ساخت‌وساز انجام‌شده است، ابراز داشت: از سال ۹۱تاکنون ۱۰هزار درصد رشد در حوزه عمرانی را  شاهد هستیم.

شاهینی افزود: تعداد دانشجو این دانشگاه از ۸۰۰ نفر به دو هزار و ۵۰۰ دانشجو رسیده است و باید اذعان داشت قریب به ۳۰۰ درصد رشد پذیرش دانشجو را شاهد بوده ایم.

وی در گلایه‌ای از مدیران استانی، بر ضرورت تقویت ارتباط بین دانشگاه و مدیران تصمیم‌گیرنده در مسائل کلان تاکید کرد و گفت: دانشگاه به‌عنوان قطب علمی می‌تواند در ارائه طرح‌ها و پژوهش‌ها در تصمیم‌گیری مدیران نقش مهمی را ایفا کنند ولیکن تعداد افرادی که از این ظرفیت استفاده می‌کنند بسیار اندک است و معتقدیم هر چه روابط و تعامل دانشگاه و مدیران تقویت شود اشتغال‌زایی و درنهایت اقتصاد استان نیز بهبود خواهد یافت.

شاهینی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور شاهرود در بین سایر دانشگاه‌های پیام نور کشور در حوزه علمی و پژوهشی رتبه هشتم را دارد، افزود: سطح علمی در دانشگاه پیام نوربالا است و در حال حاضر ۴۰درصد افرادی که تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا قبول می‌شوند از فارغ‌التحصیلان پیام نور هستند.

۴۰درصد دانشجویان پیام نور استان سمنان، شاهرودی هستند

رئیس دانشگاه پیام نور شاهرود ابراز داشت: این دانشگاه تنها در رشته ریاضی محض تحصیلات تکمیلی دارد و در بحث هیئت‌علمی و رشته‌های ارشد به‌صورت علمی تحقق پیدا نکرد که شواهد نشان می‌دهد می‌توانیم ظرفیت بیشتری را از این نظر داشته باشیم و در تلاشیم تا این ضعف‌ها و کمبودها جبران شود.

شاهینی در ادامه تصریح کرد: در پذیرش رشته‌های کارشناسی در کل استان ۴۰درصد پذیرش دانشجویان متعلق به شاهرود و مابقی از مراکز استان و شهرستان‌های دیگر هستند که دانشگاه پیام نور شاهرود در مقایسه با مرکز استان ۲۰رشته کمتر دارد و اگر این ظرفیت تحقق پیدا کند می‌توان گفت ظرفیت پذیرش دانشجو به نسبت ۶۰به ۴۰درصد کل استان خواهد بود چون شاهرود مستعد و دارای این ظرفیت به‌صورت قطعی است و اگر مسئولان این فضا را مهیا کنند ظرفیت آن در شاهرود وجود دارد.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه پیام نور شاهرود ۲۳ کارمند، ۲۵۰استاد حق‌التدریس، ۴۴رشته کارشناسی، یک‌رشته کارشناسی ارشد و با ۱۰ عضو هیئت‌علمی به ازای هر ۲۵۰نفر یک هیئت‌علمی دارد.

معیار ارزشیابی دانشگاه‌ها باید برمدار کارآفرینی باشد

رئیس دانشگاه پیام نور شاهرود بابیان اینکه دانشگاهی موفق است که فارغ‌التحصیل کارآفرین و فرهیخته تربیت کند، ابراز داشت: معیارهای ارزیابی دانشگاه‌ها بر اساس تعداد مقالات علمی است ولیکن معتقدیم ارزیابی باید به‌گونه‌ای باشد که مشخص شود چه تعداد از فارغ‌التحصیلان توانسته‌اند در جامعه موفق‌تر عمل کنند.

شاهینی بابیان اینکه در ارزیابی‌ها کمتر به کارآفرینی توجه می‌شود، تصریح کرد: نگاه ما بر این اساس است که دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی دریکی را رشته‌های کارآفرینی مسلط باشند.

وی با یادآوری اینکه سال ۸۹ اولین مرکز جوار دانشگاهی فنی و حرفه‌ای استان سمنان در دانشگاه پیام نور شاهرود افتتاح شد، افزود: نگاه مجموعه بر این بود تا در حوزه کارآفرینی در کنار آموزش افراد به یک فن و حرفه نیز مسلط باشند و بر همین اساس دوره‌های آموزشی کارآفرینی طی قراردادهایی توسط اداره کل امور اجتماعی برگزار شد و دراین‌بین آموزش‌های رایگان و یا با حداقل شهریه در حال برگزاری بوده و با استقبال بسیار خوب دانشجویان همراه است.

دانشگاه پیام نور همگام با فنّاوری و پیشرفت

دانشگاه پیام نور شاهرود رسالت و شعار این دانشگاه را آموزش برای همه، همه‌وقت، همه‌جا عنوان کرد و با بیان اینکه این شعار با تغییراتی همراه است، در این باره ابراز داشت: هم‌زمان با پیشرفت فنّاوری به سمتی حرکت می‌کنیم که یک دانشجو بتواند با استفاده از اینترنت و گوشی موبایل خود از منابع درسی و استاد بهره گیرد و درواقع آموزش همراه، استاد همراه و کتاب همراه شعار ما است.

شاهینی در ادامه با بیان اینکه دانشجو به‌صورت اینترنتی می‌تواند از کارگاه‌های متصل به دانشگاه استفاده کند، تصریح کرد: هزاران عنوان کتاب به‌صورت دیجیتال در اختیار اساتید و دانشجویان قرار دارد و نیازی به حضور دانشجویان حتی در امتحانات پایان‌ترم نیست چراکه پاسخ‌دهی به سؤالات نیز از طریق اینترنت صورت می‌گیرد و این نشان می‌دهد که به‌سرعت به‌سوی الکترونیک شدن گام برمی‌داریم.

وی بابیان اینکه برگزاری امتحانات در مراکز پیام نور همانند کنکور سراسری در شرایط قرنطینه برگزار می‌شود، افزود: استادی که در دانشگاه پیام نور درس می‌دهد ازنظر منبع اختیاراتی ندارد نمی‌تواند بخشی از منابع را حذف  و اضافه کند، منابع رشته‌های دانشگاه به‌صورت کشوری تعیین می‌شود استاد طراح و تصریح کننده امتحانات نیست و دانشجو باید یک منبع کتاب را از ابتدا تا انتها بخواند و به همین دلیل سطح علمی در دانشگاه پیام نور به نسبت سایر مراکز علمی بالا است.

تکریم دانشجو در اولویت

 رئیس دانشگاه پیام نور شاهرود بابیان اینکه در تلاشیم سقف وام‌های دانشجویی در شرایط بهتری صورت گیرد، ابراز داشت: وام دانشجویی به‌صورت قرض‌الحسنه و کم‌بهره پرداخت می‌شود و شرایطی فراهم شده تا دانشجو بتواند به‌صورت اقساط  شهریه و وام خود را پرداخت کند.

شاهینی بابیان اینکه ۵۴۰واحد پیام نور در سطح کشور وجود دارد، ابراز داشت: برای دانشجو این امکان وجود دارد که در هریک از شعبه‌های این دانشگاه امتحان دهد و می‌تواند محل آزمون خود را از طریق سامانه اعلام کند و همچنین نقل  انتقالات دانشجو به‌راحتی در این مرکز امکان‌پذیر است.

وی بابیان اینکه تکریم دانشجو جز اولویت‌های دانشگاه محسوب می‌شود، افزود: این تعامل و همکاری رئیس دانشگاه و دانشجویان به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد و مطالبی که دانشجویان عنوان می‌کنند در دانشگاه پیام نور پیگیری می‌شود و معتقدیم هرچه تعامل بیشتر باشد درنهایت به نفع مجموعه خواهد بود.

 رئیس دانشگاه پیام نور شاهرود همچنین گفت: بومی گزینی از اولویت‌های دانشگاه پیام نور شاهرود است چراکه با اتخاذ این تصمیم با مشکلات فرهنگی کمتری مواجه خواهیم بود بسیاری از قبول‌شدگان علیرغم اینکه در شهرهای دیگر نیز قبول‌شده‌اند ترجیح می‌دهند در دانشگاه پیام نور به علت شرایط مساعد و بومی بودن تحصیل کنند.

منبع: مهر

نوشته شده در تاریخ شنبه 9 بهمن 1395    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار استان سمنان،     |
نظرات()