Image result for ‫مشکلات جانباز اعصاب و روان‬‎جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی جنگ تحمیلی از مظلوم ترین طیف های جانبازان در جامعه به شمار می روند.از آنجا که آسیب دیدگی آنها مثل سایر جانبازان از جمله قطع عضو و قطع نخاع به چشم نمی آید، معمولاً مثل سایر جانبازان مورد توجه قرار نمی گیرند.

از سوی دیگر،همسر و فرزندان این جانبازان نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند؛ زیرا بیماری‌های اعصاب و روان روی اطرافیان نیز اثر می‌گذارد و احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌های روحی را بالا می‌برد.‌ به‌گونه‌ای که بسیاری از فرزندان جانبازان اعصاب و روان با افسردگی، افت تحصیلی و تعارضات شدید با پدر و سایر اطرافیان دست‌ و پنجه نرم می‌کنند.

این مسایل ضرورت توجه هر چه بیشتر نهادهای مسئول در این رابطه را نشان می‌دهد تا حمایت‌های مادی و به‌ خصوص معنوی بیشتری از این خانواده‌ها داشته باشند که بیش از خانواده‌های سایر جانبازان در معرض بیماری‌های روحی و آسیب‌های اجتماعی قرار دارند.

یکی از این جانبازان مظلوم جنگ تحمیلی، آقای محمداسماعیل حسینی هستند که در سال 66 از ناحیه چشم، پوست و داخلی شیمیایی شده و از ناحیه اعصاب و روان نیز دچار آسیب شدند.

همسر جانباز محمداسماعیل حسینی در تماس با ما اظهار داشت :بیش از 20 سال از زندگی مشترک ما می گذرد و تاکنون صاحب خانه نشده ایم و هر سال باید دنبال منزل اجاره ای جدیدی باشیم و متاسفانه تاکنون مسئولان بنیاد شهید به دیدن همسرم نیامده اند.

خانم نوروزی ضمن اشاره به هزینه های درمانی همسرش تاکید کرد: با توجه به گرانی و نبود دارو، هزینه سرسام آور دارو و درمان و هزینه های پرستاری و عدم توانایی کار همسرم و داشتن دو فرزند جوان شرایط زندگی بسیار سختی داریم.

وی با اشاره به مشکلات جسمی و روحی همسرش تاکید کرد:
به نظر من مظلوم‌ترین جانبازان، جانبازان اعصاب و روان هستند، چون به نظر ظاهری سالم دارند ولی کسی از درون‌شان خبر ندارد، تلاطم‌های روحی‌شان را کسی درک نمی‌کند. به همین خاطر وضعیت اعصاب و روان سخت‌تر می‌شود. کسی که جانباز قطع عضو است وضعیتش برای دیگران روشن است اما جانباز اعصاب روان وقتی در جامعه حضور پیدا می‌کند، برای کسی قابل درک نیست.

همسر جانباز محمداسماعیل حسینی ادامه داد: صحبتی که با جوانان و مردم ایران دارم این است که واقعا قدر جانبازان را بدانند و به دیدار آنها بروند و از آنها قدر‌دانی کنند. بگردند و پیدایشان کنند و به عیادتشان بروند تا جانبازان دلشان خوش باشد که فراموش نشده‌اند و قدردان کارهایشان هستند.

خانم نوروزی در پایان گفت: متاسفانه در این چند سال هیچ یک از مسئولین به عیادت ایشان نیامده و فقط چند باری تماس گرفته اند.

 


فرزند دختر جانباز محمداسماعیل حسینی نیز با اشاره به دردها و ناراحتی های پدر تصریح کرد: از زمانی که به دنیا آمدم، پدرم را با انبوهی از قرص و دارو دیده ام و آرزو دارم همراه پدرم حداقل یکبار به پارک یا مسافرت بروم.

خانم حسینی اصرار دارد مسوولی از سوی بنیاد شهید برای رسیدگی به وضعیت پدر 50 ساله اش که جانباز شیمیایی و اعصاب و روان است و دیگر اعضای خانواده سری به آنها بزند و از نزدیک محل سکونت آنها را ببیند.

گفتنی است جانباز شیمیایی و اعصاب و روان، محمداسماعیل حسینی، متولد 1346 روستای قلعه محمدآقا شهرستان بسطام است که در دوران جنگ تحمیلی و به علت بمباران شیمیایی دشمن، از نواحی چشم، پوست و ... مجروح شده است.

بسطام نیوز در پایان ضمن آرزوی سلامتی و طول عمر برای این جانباز سرافراز و همه جانبازان و خانواده های محترمشان ،از مسئولین محترم تقاضا دارد به این عزیزان توجه بیشتری شده و حداقل برای شنیدن دردهایشان به عیادتشان بروند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 اردیبهشت 1396    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام،     |
نظرات()