حمله موشکی به داعشسپاه پاسداران انقلاب اسلامی شب گذشته در پاسخ به اقدامات تروریستی عناصر تکفیری داعش در تهران، مقر این تروریست‌ها را در منطقه دیرالزور سوریه موشک‌باران کرد.

در ساعات پایانی روز گذشته، روابط عمومی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی با انتشار اطلاعیه ای، از حمله موشکی به دیرالزور سوریه که مرکز تجمع فرماندهی و پشتیبانی گروهک تروریستی تکفیری داعش است، خبر داد.

در این حمله که از مبدا پایگاه های موشکی سپاه در کرمانشاه و سنندج انجام شد، موشک های بالستیک سپاه با طی فاصله حدودا ۶۵۰ کیلومتری بر سر تروریست ها در شهر دیرالزور فرود آمد.

با انتشار اولین تصاویر و فیلم ها از این عملیات مشخص شد که نیروی هوافضای سپاه، از هر دو نوع موشک های خود یعنی موشک های سوخت مایع و سوخت جامد استفاده کرده است؛ که با توجه به برد مورد نیاز در این عملیات، موشک ذوالفقار از خانواده موشک های فاتح به عنوان موشک سوخت جامد و موشک قیام از خانواده موشک های شهاب بعنوان موشک سوخت مایع مورد استفاده قرار گرفته است.

موشک ذوالفقار

موشک ذوالفقار که برای نخستین بار در رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح در بندرعباس رونمایی شد، موشکی است یک مرحله ای با سوخت جامد مرکب که با افزایش برد و دقت آن به موشکی میانبرد و دقیق برای استفاده علیه اهداف زمینی طراحی شده. سر جنگی نیم تنی ذوالفقار آن را قادر می سازد تا حجم وسیعی از منطقه مورد اصابت را تخریب کند.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع در مراسم رونمایی از خط تولید این موشک برخورداری از سکوی پرتاب متحرک و خودکششی، رادار گریزی، قابلیت نقطه زنی، سبک و تاکتیکی بودن را از دیگر ویژگی های موشک ذوالفقار عنوان کرد.

اما دیگر موشکی که با سر جنگی ۶۵۰ کیلوگرمی خود بر سر داعشی ها در دیرالزور خراب شد، موشک قیام بود که در مرحله نهایی رزمایش موشکی «اقتدار ولایت» نیروی هوافضای سپاه، با موفقیت تست شد.

موشک قیام

این موشک ۶ تنی که با ایده سردار شهید حسن طهرانی مقدم توسط صنایع موشکی وزارت دفاع با هدف انهدام پایگاه های آمریکایی در اطراف ایران و با برد ۸۰۰ کیلومتر طراحی شده است، قادر است با سرجنگی ۶۵۰ کیلوگرمی خود منطقه وسیعی را تخریب کند.

قیام از جمله موشک های خانواده شهاب با سوخت مایع است که نسبت به موشک های خانواده شهاب، دقت بیشتر و سطح مقطع راداری کمتری را به خود اختصاص داده است. حذف بالک های هدایت کننده در این موشک، شلیک آن از انواع لانچرهای را ممکن می سازد.

حمله موشکی شب گذشته سپاه به مواضع تروریست های تکفیری و مورد حمایت آمریکا و اسرائیل بدون شک جمهوری اسلامی ایران را یک قدم به تحقق وعده نابودی اسرائیل نزدیک تر کرد. بر روی مزار سردار شهید حسن طهرانی مقدم که نمایش اقتدار شب گذشته سپاه، حاصل مجاهدت های او و همرزمانش در دستیابی جمهوری اسلامی ایران به فناوری موشکی بود، نوشته شده است «اینجا مدفن کسی است که می‌خواست اسرائیل را نابود کند».

در هفته گذشته نیز نیروهای قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه با همکاری وزارت اطلاعات عناصر گروهک تروریستی انصارالفرقان را در جنوب شرق کشور تحت ضربه خود قرار دادند که باعث هلاکت و دستگیری کلیه اعضای این گروهک تروریستی شد. به نظر می رسد پازل ضربه زدن به تروریست های تکفیری در داخل کشور با اقدامات سپاه، ناجا و وزارت اطلاعات با ضربه مستقیم به مقر تروریست ها در دیرالزور در حال تکمیل شدن است، پازلی که در روزهای آینده باید منتظر تکمیل شدن آن و رونمایی از دیگر گزینه های جمهوری اسلامی ایران بود.

حمله موشکی سپاه به تروریست های تکفیری در دیروالزور

سیلی سخت؛ ایران وارد مرحله جدیدی از مبارزه با تروریسم شد

خبر حملات موشکی ایران به مقر داعش بازتاب های بسیاری در داخل و خارج داشت و مقامات مختلف نسبت به این اقدام واکنش نشان دادند.

بعد از اقدامات تروریستی تهران در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) در ۱۷ خرداد که به شهادت ۱۸ نفر از مردم بی گناه شد مقامات کشورمان بویژه فرمانده هان ارشد نظامی اعلام کردند که به این اقدام کور دلانه پاسخ خواهند داد.

درس های فراموش ناشدنی جدید به تروریست ها 

 سرلشکر باقری در پیامی به مراسم گرامیداشت شهدای حادثه تروریستی اخیر در تهران داشت تاکید کرد: فرزندان عاشورایی ملت ایران در نیروهای مسلح و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور با ملحوظ داشتن حق انتقام از مسببان و عاملان اقدام تروریستی اخیر در تهران، مصمم تر از گذشته راهبرد "مقابله عملی ضد تروریسم" را در دستور کار خود داشته و به پشتوانه اطلاعات ۸۰ میلیونی و اشراف اطلاعاتی بر تحرکات و برنامه های جبهه ی دشمن، درس های فراموش ناشدنی جدیدی به تروریست ها و حامیان منطقه ای و فرا منطقه ای آنان در نقطه دلخواه خواهند داد، تا به فضل الهی زوال قطعی ترور و تروریسم در جغرافیای انقلاب اسلامی را رقم زده و در مقیاسی گسترده تر با همکاری و هم افزایی ظرفیت های سایر ملت های مسلمان این پدیده شوم را از صحنه زندگی آنان نیز محو و ریشه کن سازند.

شاید برای عده ای این سوال پیش آمده بود که پاسخی که مقامات ایران از آن سخن می گویند به چه شکل خواهد بود، تا اینکه شب گذشته خبری فوری توجه همه جهان را به خود جلب کرد و آن اعلام حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در سوریه بود. این خبر به سرعت به خبر یک همه خبرگزاری ها در جهان تبدیل شد.

سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای از موشک باران مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع، پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری تروریستهای تکفیری در منطقه "دیر الزور" واقع در شرق سوریه خبر داد و بر خبر منتشر شده مهر تایید زد .

سپاه در این عملیات با تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای خود در استان‌های کرمانشاه و کردستان، تروریست‌های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد که در پی آن، تعداد زیادی از تروریست‌ها هلاک و تجهیزات، سامانه‌ها و سلاح‌های آنان منهدم شد.

 خبر حملات موشکی ایران به مقر داعش بازتاب های بسیاری در داخل و خارج داشت و مقامات مختلف نسبت به این اقدام واکنش نشان دادند.

تلفات تروریست‌ها در حمله موشکی سپاه بالا بود

سردار رسول سنایی راد معاون سیاسی سپاه در این باره اظهار داشت: موشک‌ باران امشب این پیام را به تروریست‌ها می‌دهد که اگر بخواهند به شرارت‌های‌شان ادامه دهند با سیلی محکم مواجه می‌شوند و الزاماً ضربه‌زدن به آنها در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران معنایی نمی‌دهد.

وی افزود: با توجه به نوع  انتخاب اهداف و تجمع تروریست‌های تکفیری در این منطقه می‌توان میزان تلفات آنها را در نیروی انسانی و امکانات لجستیکی بالا پیش‌بینی کرد

سرنوشت بدتری در انتظار تروریست‌ها است

 سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: تروریست‌ها اگر به شرارت‌های خود ادامه بدهند، سرنوشت بدتری در انتظارشان است.

وی افزود: هدف این موشک‌ها اطراف دیرالزور در سوریه و مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری تروریست‌های تکفیری بود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه عنوان کرد: تروریست‌ها باید بدانند تهران، لندن و پاریس نیست. حمله موشکی شب گذشته کار کوچکی بود و دشمنان اگر دست از پا خطا کنند ضربات مهلک‌تری بر آنان وارد خواهیم کرد.

سردار حاجی زاده گفت: موشک از ایران شلیک شد، از آسمان عراق عبور کرد و در سوریه اصابت کرد و توسط هواپیماهای بدون سرنشین ما که از اطراف دمشق به پرواز درآمدند، در اطراف دیرالزور اصابت‌ها را برای ما مخابره کردند که موشک‌ها دقیقا به اهداف برخورد کردند.

وی خاطرنشان کرد: شناسایی محل تروریست‌ها یک دنیا مساله است و زدن این موشک‌ها دارای یک پیام مهم است و اینکه آنان می دانند عیار ایرانی چقدر است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گت: سپاه به تبعیت از فرمانده معظم کل قوا، عزم و اراده محکمی برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران دارد و سر سوزنی عقب نمی‌نشیند.

عملیات موشکی ضد داعش موفقیت آمیز بوده است

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با شبکه خبر گفت: بر اساس اطلاعات موثق، عملیات موشکی ضد داعش موفقیت آمیز بوده است.

 سردار شریف گفت: موشک های سپاه مقرهای فرماندهی و مراکز تسلیحاتی داعش در دیرالزور را درهم کوبید.

سخنگوی سپاه پاسداران افزود: شلیک از دو استان عمدتاً سنی نشین به سمت مراکز تروریست های داعش، حاوی پیام وحدت همه ایرانیان در مقابل تروریست هاست.

 سردار شریف گفت: عملیات موشکی سپاه تنها گوشه بسیار کوچکی از قدرت تنبیهی ایران علیه تروریست ها و دشمنان بوده است.

 سخنگوی سپاه افزود: حامیان بین المللی و منطقه ای تروریست ها باید پیام هشدارآمیز عملیات موشکی را درک کنند.

این فقط یک هشدار نرم بود

حسین امیرعبدالهیان مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی در واکنش به حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مواضع تروریست‌های تکفیری در در الزور سوریه نوشت: «این فقط یک هشدار نرم بود».

واکنش وزیر بهداشت به حمله موشکی سپاه به مواضع داعش در سوریه

حسن قاضی‌زاده هاشمی  وزیر بهداشت  با انتشار عکسی از شلیک موشک سپاه، در کانال تلگرامی خود نوشت:

«وسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ

و آنان که ظلم و ستم کردند، به زودی خواهند دانست به چه کیفرگاه و دوزخ انتقامی بازخواهند گشت.»

حمله موشکی سپاه به مواضع تروریست ها در صدر اخبار جهانی

بعد از حمله موشکی ایران به مواضع تروریست ها در سوریه خبرگزاری های مطرح جهان مانند آسوشیتد پرس، شبکه خبری راشا تودی، شبکه خبری الجزیره، رویترز، هاآرتص، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه ، سی ان ان ، روزنامه جروزالم پست و المانیتور و دیگر رسانه های مطرح جهان در خبرهایی فوری به پوشش این عملیات پرداختند.

شبکه خبری العربیه، الحدث، الاخباریه عربستان و رسانه های دیگر عربی نیز این عملیات را به صورت فوری مخابره کردند.

خبرگزاری رویترز نوشت که ایران گروه های شورشی در شرق سوریه را هدف موشک های خود قرار داد.

آسوشیتدپرس در تیتری آورده است: حمله موشکی روز یکشنبه، یک حمله گسترده مستقیم و نادر از سوی سپاه پاسداران بود.

کانال ۱۰ اسرائیل به نقل از یک مقام اطلاعاتی می گوید: موشکهای شلیک شده سپاه از نوع موشکهای بالستیک شهاب ۳ با برد ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر بودند.

کانال ۷ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد: حمله موشکی ایران به  مواضع داعش در شرق سوریه پیامی به دشمنانش در منطقه از جمله عربستان سعودی و اسرائیل و همچنین به آمریکا است.

روزنامه الشرق الاوسط عربستان، روزنامه نزدیک به حاکمیت این کشور، نوشته است: ایران ۶ موشک بالستیک میان برد به چند هدف در سوریه شلیک کرده که از حریم هوایی عراق عبور کرده است.

بخش فارسی خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز با مطلبی با تیتر "سیلی را داعش خورد تا صدایش را دیگران بشنوند" به حمله ایران به تروریست های تکفیری در دیرالزور پرداخته است.

خبرگزاری فرانسه نیز با تیتر "ایران به تلافی حملات تروریستی تهران، موشکهایی به سمت سوریه شلیک کرد" به این موضوع پرداخته است.

همچنین فرانس ۲۴ گفت: ایران به تلافی حملات تروریستی تهران، به سوریه موشک شلیک کرد.

لوفیگارو هم نوشت: ایران برای نخستین بار از خاک خود و با موشک مواضع داعش را در خاک سوریه هدف قرار داد.

همچنین اسکای نیوز عربی در خبری تاکید کرده است که ایران از داعش در سوریه انتقام گرفت.

راشاتودی نیز در خبری آورده است: ایران در انتقام حملات تروریستی تهران پایگاه های تروریستی در دیرالزور را در سطحی وسیع هدف قرار داد.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در واکنش به این خبر آورده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اولین استفاده عملیاتی از موشک‌های خود به دیرالزور حمله کرد.

سکوت مقامات آمریکایی و صهیونیست

واکنش قابل توجه رسانه های منطقه ای و بین المللی در حالی صورت گرفته که هنوز هیچ یک از مقامات رسمی غربی، عربی و همچنین رژیم صهیونیستی به این اقدام چند بعدی ایران واکنشی نشان نداده اند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 خرداد 1396    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار ایران و جهان،     |
نظرات()