معاون استاندار و فرماندار شهرستان شاهرود با اشاره به تولید گونه های مختلف و کم نظیر زردآلوی بسطامی، گفت: 10 درصد زردآلوی کشور در باغ های منطقه بسطام تولید می شود.

سیدمحمدرضا هاشمی پنجشنبه شب در پنجمین جشنواره گردشگری زردآلوی بسطام درسالن شهید چمران این شهر نمونه گردشگری افزود:بیش از 30 گونه متفاوت از زردآلو در سطح سه هزار و 800 هکتار از باغ های بسطام تولید می شود.

وی تاکید کرد: زردآلو های معروفی چون جهانگیری ،رجبعلی و نصیری از نمونه های تولید شده در باغ های منطقه بسطام به حساب می آیند.
وی ادامه داد: سالانه بیش از 40 هزارتن زردآلو در منطقه بسطام تولید می شود .

فرماندار شاهرود گفت:با توجه به سرمازدگی امسال پیش بینی می شود که این مقدار با کاهش 50 درصدی به 20 هزار تن برسد.

وی با اشاره به فراهم شدن مقدمات ایجاد مرز هوایی در شاهرود تاکید کرد: این مهم باعث تحول در اقتصاد منطقه،گسترش صادرات و به ویژه محصولات باغی و زراعی به صورت تازه خوری به کشور های منطقه آسیای میانه و کشور های حاشیه خلیج فارس خواهد شد.

هاشمی افزود :برپایی دفتر نمایندگی گمرک در شاهرود هم که با پیگیری مسئولان به انجام رسید گام مهمی در کاهش تردد به مرکز استان و تسهیل در امر صادرات شده است.

وی یاد آور شد ،نخستین بار در سال 94، محصول زردآلوی بسطام به مالزی و انگور شاهرود نیز به عربستان صادر شد.

وی ادامه داد : از محل اعتبارات تملک دارایی در بودجه امسال یک میلیارد تومان برای تسریع در ساماندهی امور فرودگاه شاهرود برنامه ریزی شده است تا در امر صادرات از این فرودگاه گشایشی انجام شود .

پنجمین جشنواره گردشگری زردآلوی بسطام با همکاری شهرداری و شورای شهر نمونه گردشگری بسطام، اداره میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی و فرمانداری شهرستان شاهرود، 15 تا 17 تیر ماه امسال در سالن شهید چمران این شهر برپاست.

نوشته شده در تاریخ جمعه 16 تیر 1396    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام،     |
نظرات()