مصوبه شهرستان شدن بسطام باطل شدمصوبه شهرستان بسطام در سایه بی مهری و بی عدالتی دولتمردان و بغض و کینه افراد خیانتکار و با شکایت فردی ابطال شد.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز، مصوبه قانونی شهرستان بسطام در سایه بی مهری و بی عدالتی دولتمردان و بغض و کینه افراد خیانتکار و با شکایت فردی توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری باطل و در روزنامه رسمی کشور منتشر شد.

در پاسخ به شکایت مذکور، معاون امور حقوقی دولت [حوزه معاونت حقوقی رئیس جمهور] به موجب لایحه شماره ۹۱۸۹۷/۲۱۸۹۵ ـ ۸/۱۴/ ۱۳۹۳وزارت کشور را ارسال کرده‌است که متن آن به قرار زیر است:

«سلام علیکم
با احترام، بازگشت به نامه شماره ۱۸۰۴۰/۲۱۸۹۵ـ۲۲/۲/۱۳۹۳ درخصوص دادخواست ابطال تصویب‌نامه شماره ۸۸۱۲۳/ت۴۸۷۷۳هـ ـ
۴/۱۵/ ۱۳۹۲موضوع تغییرات و اصلاحات تقسیمات کشوری در استان سمنان، بدین وسیله اعلام می‌دارد: به موجب قانون الحاق ۱ تبصره به قانون نحوه اجرای اصول ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۶۸ و اصلاحات بعدی آن، در مواردی که رئیس مجلس شورای اسلامی مصوبات، آیین‌نامه‌ها و تصویب‌نامه‌های مذکور در اصل ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی را مغایر با متن و روح قوانین تشخیص دهد نظر وی برای دولت معتبر و لازم‌ الاتباع است.

با توجه به این که مصوبه مورد شکایت به موجب نامه شماره ۷۰۵۱۲هـ ـ
۱۰/۲۵/ ۱۳۹۲مورد ایراد رئیس مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و مغایر با قانون تشخیص داده شده‌است لذا به لحاظ انتفاء موضوع شکایت، موجبی جهت رسیدگی به خواسته شاکی در دیوان وجود ندارد و به استناد ماده ۸۵ قانون تشکیلات و آیین‌ دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ تقاضای رد دادخواست مورد استدعاست. ضمناً تصویر نامه شماره ۷۰۵۱۲ ـ ۱۰/۲۵/ ۱۳۹۲ دبیر هیأت بررسی تطبیق مصوبات دولت با قوانین در خصوص مصوبه مذکور و تصویر نامه شماره ۱۰۴۴ـ ۲۱/۱۲/۱۳۹۲ رئیس دیوان عدالت اداری که راجع به موضوع مشابه اتخاذ تصمیم نموده است برای ملاحظه و بهره‌برداری ارسال می‌گردد.»     

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۳۰/۳/۱۳۹۶ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده‌ است.

*رأی هیأت عمومی*

طبق ماده ۶ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب سال ۱۳۶۲ بخش از به هم پیوستن چند دهستان تشکیل می‌شود و به موجب ماده ۷ همان قانون، شهرستان نیز از به هم پیوستن چند بخش تشکیل می‌شود. نظر به اینکه در بند ۲ مصوبه شماره ۸۸۱۲۳/ت۴۸۷۷۳هـ ـ ۱۵/۴/۱۳۹۲ هیأت‌وزیران، بخش کلاته خیج مشتمل بر یک دهستان تشکیل شده، این بند مغایر قانون است و مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین‌دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

با توجه به اینکه مطابق ماده ۷ قانون فوق‌الذکر، شهرستان نیز از به هم پیوستن چند بخش ایجاد می‌شود و ایجاد بخش کلاته خیج مغایر قانون است و به موجب این رأی ابطال شده و عملاً شهرستان بسطام باید با بخش مرکزی ایجاد شود، بنابراین بند ۳ مصوبه نیز مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین‌دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ـ محمدکاظم بهرامی


با احترام به رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری نکاتی چند در مورد بی مهری مسئولین استان و شهرستان متصور است که بدین شرح می باشد:

1. بخش کلاته خیج در دولت قبل با بی سلیقگی با یک دهستان تعریف گردید و اکنون نیز بعد از 4 سال این مشکل قابل حل، اصلاح نگردیده است و این مهم وظیفه فرمانداری و واحد تقسیمات کشوری استانداری است!

2. شهرستانهای آرادان، سرخه و ... در همین استان فاقد بخش و دهستان هستند، ولی نوبت به بسطام که می رسد آسمان می تپد!

3.
شهرستان سمنان هم اکنون بدون بخش و دهستان می باشد، پس چرا شهرستان سمنان را ملغی اعلام نمی کنید؟؟!

4. ضمن احترام و تعظیم به مردم شریف شهرستان سرخه باید به اطلاع برسانیم شهرستان سرخه در دولت آقای احمدی نژاد مصوب شد و خیلی فوری فرماندار شهرستان سرخه منصوب گردید و در اواخر همان دولت مصوبه توسط رییس مجلس مغایر قانون اعلام شد و به بخش تنزل یافت؛ سپس با روی کارآمدن دولت آقای روحانی با چشم بر هم زدنی دوباره به شهرستان سرخه ارتقا یافت؛ چرا این امر در مورد مردم مظلوم شهرستان بسطام جوری دیگری تعریف می شود؟! (لینک خبر)

5. شهرستان بسطام تنها شهرستان استان با دو بخش، 4 منطقه شهری و 30 روستا و با جمعیتی حدود 45000 نفر است که بااستعدادترین منطقه استان از همه لحاظ است؛ پس ملاک تقسیمات کشوری چیست؟؟

6. مناطق میغان شهیدپرور، قلعه نو خرقان قهرمان و گلستان مظلوم در شهرستان بسطام با توجه به آمار سرشماری سال 95 بالای 3500 جمعیت دارند و شایسته ارتقا به شهر هستند؛ چرا این مناطق به شهر ارتقا نیافته اند ؟! آیا نه اینست که با ارتقای این روستاها به شهر، تعداد جمعیت روستاهای استان کاهش یافته و این مطلب به ضرر مرکزنشینان و مدیران کل در استانداری سمنان است؟!

بارها و بارها از این تریبون مردمی صادقانه و شفاف با مسئولین گفتگو کردیم ولی چه جوابی شنیدیم ؟

حال با انتشار خبر ابطال مصوبه شاهد موضع گیری تعدادی از مسئولین و سکوت برخی دیگر هستیم و کسی جوابگوی مردم مظلوم شهرستان بسطام نیست!

فرماندار شهرستان شاهرود اظهار بی اطلاعی نموده اند و قول پیگیری داده اند که باید ببینیم آیا نماینده محترم به ایشان اجازه پیگیری خواهند داد یا نه !

نماینده محترم شهرستان مثل همیشه نسبت به بسطام بی تفاوت بوده و ترجیح دادند در جشنواره انگور و مسابقات موتوركراس رودیان شرکت نمایند، تا اینکه به موضوع مهم مردم این منطقه رسیدگی کنند!

گفتنی است خبرگزاری خانه ملت در مردادماه سال 95 سیدحسین حسینی شاهرودی را نماینده مردم شاهرود، میامی و بسطام عنوان می کرد که با پیگیری نماینده محترم نام بسطام از آن به بعد حذف گردید.(برای بازدید از صفحات مذکور روی تصاویر کلیک بفرمایید)

امام جمعه شهرمان نیز طبق رسم ماههای اخیر ترجیح دادند که سکوت کنند، چون سکوت مادر فریادهاست!!!

جایگاه نمازجمعه که باید جایگاهی برای بیان مشکلات و دغدغه های مردم منطقه باشد کارکرد خود را از دست داده است و امام جمعه محترم اظهار داشت که هیچ وظیفه ای در مورد شهرستان بسطام ندارد!

اما اظهارات نصرت اله خدامی ریاست شورای شهر بسطام در دوره گذشته:

پس از اعلام رسمی مصوبه در تاریخ 92/10/4 در روزنامه ی رسمی در تاریخ 92/10/25 نامه ای از طرف ریاست مجلس به هیآت دولت ارسال و تک دهستان بودن بخش کلاته خیج را ایراد می گیرد.

در سال 93 شکایتی از یکی از روستاهای منطقه به دیوان میشود که با توجه به ورود رئیس مجلس به موضوع و لازم الاجرا بودن نامه ی رئیس مجلس برای هیات وزیران رآی به عدم صلاحیت ورود دیوان به موضوع می دهد .

در روزهای پایانی سال 95 در جلسه ای خدمت آقای حسینی به نامه اعتراضی مجلس اشاره داشته و عنوان کردند که در حال پیگیری جهت رفع مشکل هستیم.

درتاریخ 96/3/23 شکایت دیگری از سوی آقای سیدحبیب الله حسینی در دیوان مطرح میشود که توسط هیات عمومی دیوان منجر به صدور رای مبنی بر ابطال بند 2 مصوبه یعنی بخش کلاته خیج (بدلیل تک دهستان بودن مغایر قانون دانسته) می گردد. این حکم در تاریخ 96/5/25 به روزنامه ی رسمی کشور ابلاغ می شود.

بنابراین با توجه به قول جناب نماینده مبنی بر پیگیری حل مشکل ایراد وارده توسط مجلس باید پاسخ دهند چه اقدامی در این جهت انجام داده اند.

بدیهی است ضمن امکان شکایت به دیوانعالی کشور در مورد این حکم دیوان همزمان با کمک نماینده ی محترم و فرمانداری و استانداری باید نسبت به حل مشکل شکلی طرح ارتقا اقدام بایسته و عاجل بعمل آورده طرح مورد قبول جهت تصویب نهایی به هیات دولت ارائه گردد.در نمازجمعه امروز بسطام پدر شهید خدامی ضمن گلایه شدید از دولتمردان گفت: در هفته دولت عیدی خود را از دولتمردان دریافت کردیم!

نصراله خدامی اظهار داشت: مسئولین با سنگ اندازی و وقت تلف کنی سالها جلوی مصوبه قانونی شهرستان بسطام را گرفتند و مردم را  سرکار گذاشتند، حالا همه مشکلات حل شده بود فقط مشکل مصوبه شهرستان بسطام بود!

خدامی تاکید کرد: نماینده شهرستان در مسجدجامع بسطام قول دادند پیگیر اجرای مصوبه شهرستان بسطام خواهم بود، پس چه شد؟!!

پدر شهید خدامی افزود: 4 سال قبل در دیداری که به اتفاق شورای شهر و امام جمعه بسطام نزد وزیر کشور رفته بودیم ایشان قول داده بودند که مصوبه بسطام را تا هفته آینده اجرا خواهیم کرد!

وی خطاب به نماینده گفت: آقای حسینی چرا این موضوع بعد از 4 سال در زمان شما اتفاق افتاد؟!
آقای نماینده بیایید و به مردم شهرستان بسطام پاسخگو باشید!

آقای وزیر کشور، آقای استاندار، آقای فرماندار اگر یک مصوبه ای اشکال قانونی دارد، چرا در پی حل این مشکل نیستید؟!

در پایان لازم به یادآوری است چناچه استان سمنان توان ارتقای بسطام به شهرستان را ندارد، بسیاری از مردم منطقه خواستار جدایی از استان سمنان و پیوستن به استان گلستان هستند!

نوشته شده در تاریخ جمعه 3 شهریور 1396    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، اخبار استان سمنان،     |
نظرات()