12 طرح عمرانی و اقتصادی شهرستان بسطام روز دوشنبه با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار سمنان و جمعی ازمسوولان شهرستان به بهره برداری رسیدند .

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان، در آیین گشایش اقامتگاه بوم گردی چشمه مراد در شهر کلاته خیج، گفت: این مجموعه اقامتی متعلق به بخش خصوصی بوده و برای بازسازی و تجهیز آن، 120 میلیون تومان هزینه شده است.

حمیدرضا حسنی اضافه کرد: این اقامتگاه ظرفیت پذیرش 60 گردشگر را داشته و با راه اندازی آن برای هفت تن شغل ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان بسطام حدود 20 اقامتگاه دارای مجوز دارد، افزود: استقبال بی نظیر مسافران در نوروز امسال از اقامتگاه های بوم گردی و روستایی شهرستان نشان دهنده رویکرد خوب مردم به گردشگری در طبیعت است.

حسنی با اشاره به توجه دولت تدبیر و امید به گسترش چنین اقامتگاه هایی در کشور، بیان کرد: این کار علاوه بر ایجاد اشتغال، افزایش تولید صنایع دستی و از بین نرفتن بافت تاریخی روستاها، زمینه را برای مهاجرت معکوس روستاییان به زادگاهشان را نیز فراهم می کند.

بهره برداری از سه طرح سامانه های آبیاری نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان در این باره به ایرنا گفت: سامانه آبیاری قطره ای در یکی از باغ های زردآلو در روستای خیج و به مساحت 8.4 هکتار اجرا شده است.

محمدرضا قاسمی اعتبار این طرح را 835 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: از این میزان، 588 میلیون ریال اعتبار دولتی بلاعوض و 247 میلیون ریال نیز سهم خودیاری بوده است.


وی به اجرای سامانه آبیاری تحت فشار قطره ای نواری یکی از زمین های کشاورزی روستای علی آباد هم اشاره داشت و گفت: این سامانه در 9.2 هکتار از مزرعه چغندر قند و با اعتبار 757 میلیون ریال به اجرا درآمده است.


معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان درباره بهره برداری از سامانه آبیاری تحت فشار یکی از باغ های امیریه بسطام هم یادآور شد: این طرح در زمینی به مساحت 6.7 هکتار و با هزینه 830 میلیون ریال انجام شده است.


قاسمی هدف از اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار را افزایش بازده آبیاری، کاهش هزینه های کارگری و جلوگیری از فرسایش خاک دانست و افزود: توزیع یکنواخت آب در سطح زمین های کشاورزی، افزایش کیفیت و کمیت محصولات، کاهش چشمگیر مصرف سم و کود در واحد سطح و همچنین کاهش قابل توجه رشد علف های هرز و آفت ها از دیگر مزایای این سامانه ها است.


بهره برداری از چند طرح شهرداری کلاته خیج


شهردار کلاته خیج با اشاره به افتتاح مرحله نخست آسفالت و زیرسازی بلوار ورودی و خروجی این شهر، بیان کرد: برای این طرح که از سال 90 آغاز شده و تا پایان سال آینده ادامه خواهد یافت، 36 هزار متر مربع آسفالت با هزینه 13.5 میلیارد ریال پیش بینی و بخشی از آن اجرا شده است.


غلامعلی عرب عامری درباره افتتاح طرح آسفالت و زیرسازی بافت قدیم کلاته خیج هم گفت: این طرح امسال با اعتبار 3.5 میلیارد ریال و به مساحت 12 هزار متر مربع اجرا شده است.


همچنین وی به آغاز عملیات اجرایی جدول گذاری و ادامه آسفالت بلوار ورودی شهر به سمت جاده شاهرود- آزادشهر اشاره داشت و افزود: میزان هزینه این طرح 12 میلیارد ریال در مساحت 32 هزار متر مربع برآورد شده است.


روز دوشنبه عملیات اجرایی ساخت بوستان کودک در میدان ولایت کلاته خیج هم آغاز شد. به گفته عرب عامری این طرح با اعتبار 2 میلیارد ریال و در زمینی به مساحت یک هزار و 935 متر مربع در مدت یک سال اجرا خواهد شد.


افتتاح واحد خدمات دهیاری قلعه نو خرقان


بخشدار بسطام در حاشیه افتتاح واحد خدمات دهیاری روستای قلعه نو خرقان به خبرنگار ایرنا گفت: این مجموعه با اعتبار پنج میلیارد و 850 میلیون ریال ساخته و تجهیز شده است.


مهدی استیری با اشاره به خرید خودروی پیشروی آتش نشانی با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی، افزود: یک دستگاه خودروی نیمه سنگین مکانیزه حمل زباله هم با اعتبار 2 میلیارد ریال خریداری شده است.


وی اضافه کرد: یک دستگاه 'اسکیدر لودر' برای ارایه خدمات در مسیرهای کم عرض و مواقع بحرانی با اعتبار یک میلیارد و 850 میلیون ریال هم برای این مرکز تهیه شده است.


بخشدار بسطام با اشاره به ساخت توقفگاه و آسایشگاه نیروها با اعتبار 500 میلیون ریال از محل کمک های دولتی یادآور شد: این مرکز نیاز به خرید 50 مخزن مکانیزه حمل زباله با اعتبار 350 میلیون ریال از محل اعتبارات دهیاری دارد.


همچنین مسوولان در کنار افتتاح این مجموعه، از طرح ساخت مرکز جامع سلامت روستایی قلعه نو خرقان هم بازدید کردند.


طرح بهسازی و اصلاح معابر روستای قلعه آقا عبدالله هم دیگر طرحی بود که دوشنبه با حضور معاونان استاندار سمنان افتتاح شد.

این طرح مشارکتی از محل قیر یارانه ای از سال گذشته آغاز شده و برای اجرای آن یک میلیارد و 79 میلیون ریال هزینه شده است.

نوسازی تاسیسات شن و ماسه شهر بسطام


شهردار بسطام با اشاره به واگذاری این مجموعه به بخش خصوصی، گفت: بهینه سازی تجهیزات این تاسیسات و افزایش توان تولید از 80 به 150 تن در ساعت، هزینه 9 میلیارد ریالی در پی داشته است.


محمدعلی یعقوبیان با بیان اینکه این مجموعه برای 20 تن شغل ایجاد کرده، اضافه کرد: 17 نیروی انسانی و همچنین ماشین آلات شهرداری بسطام از این مکان جدا شده و در دیگر بخش های آن بکار گرفته شدند.


واگذاری پنج دستگاه خودرو به مددجویان بسطام


رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) بسطام گفت: با همکاری کمیته امداد، صندوق کار آفرینی امید و شرکت خودروسازی سایپا، پنج دستگاه خودروی نیسان وانت در راستای ایجاد اشتغال به مددجویان کمیته امداد بسطام تحویل شد.


علی نوروزی با بیان اینکه سند این خودروها به عنوان ضمانت پذیرفته شده، افزود: 30 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد چهار درصد و با تنفس چهارماهه به این افراد داده شده است.


وی ادامه داد: بازپرداخت این وام ها 60 ماهه بوده و در قیمت نهایی خودرو نیز هفت درصد تخفیف داده شده است.


بهره برداری از چهار پروژه شهرداری مجن


شهردار مجن درباره بهره برداری از جایگاه سوخت مجتمع خدمات رفاهی سه راهی مجن، بیان کرد: این طرح در مجموع با اعتبار 30 میلیارد ریال و به مساحت سه هکتار اجرا می شود.


مجید آقایی با اشاره به خریداری و نصب وسایل بازی کودک در بوستان های مجن به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون ریال، بیان کرد: میدان میوه و تره بار این شهر هم به مساحت چهار هزار متر مربع و با اعتبار 11 میلیارد ریال، به بهره برداری رسیده است.


وی ادامه داد: 2 دهانه پل سواره رو مجن نیز با اعتبار سه میلیارد و 500 میلیون ریال ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

از مجموع 488 طرح استان سمنان در هفته دولت، 141 طرح با اعتبار 107 میلیارد تومان در شهرستان شاهرود اجرا شده است.

منبع :ایرنا

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 شهریور 1396    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، بسطام،     |
نظرات()