مرمت سربینه حمام مجموعه تاریخی بسطام در حال انجام است.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز، حامد عادل سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان گفت : مرمت سربینه حمام مجموعه تاریخی بسطام پس از اعطای کاربری جدید به عنوان "دفتر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه تاریخی بسطام و خرقان" آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه مرمت این بنای تاریخی پس از حذف الحاقات، با حفر سه گمانه در بخشهای مختلف ادامه یافت، گفت: دو گمانه در محل سکوهای موجود و گمانه سوم در بخش میانی فضا حفر شد و در نتیجه آن، حوض هشت ضلعی حمام که از نخاله پر شده و زیر کف سازی موجود مدفون بود، آزاد شد.

سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان افزود: حذف سکوها و کاشی‌های موجود که همگی الحاقی هستند و مرمت فضای سربینه از جمله فعالیت‌های در دست انجام برای مرمت این بنای تاریخی است.

گفتنی است ، حمام مجموعه تاریخی بسطام از یادگاران دوره قاجار است و جنب مدرسه شاهرخیه واقع شده است.

مجموعه بایزید بسطامی، شامل آثاری از دوران سلجوقی به بعد است و در کنار آن مرقد و خانقاه متعلق به «ابویزید طیفور بی عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین » و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد .

مجموعه بایزید بسطامی شامل خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 شهریور 1396    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، مجموعه تاریخی بسطام،     |
نظرات()