مسجد جامعدر پیاده رو خیابان ، به زیر سایه ی درختان به هم گره خورده ، قدم می زدم که ذهنم تورقی بر برگ های تاریخ پر شکوه این سرزمین زد.

اندیشه ای که همواره به تلخی می گراید . شیرینی گذشته و تلخی حال ، و آن شکوه و صلابت که در تاریخ مخفی شده است .  تاریخی که جرات می دهد مقابل هر کس سینه سپر کنیم و از آن بگوییم.

 ولی ، در آخر این داستان ، به سه نقطه میرسیم که ردپای ناخردی را بر این شهر نمایان می کند.

زمین های بی آب و علفی که گنجشک هم در آنجا پر نمی زد شهر شدند و شهرستان شدند ولی ما اندر خم یک کوچه ایم!!

خداوند تبارک و تعالی می فرماید ((ان الله لایتغیر ما بقوم حتی یتغیر ما بأنفسهم )) مشخص است سرنوشت انسان ها به دست خودشان رقم می خورد ، این سرنوشت را پدران ما نوشتن حالا ما باید با نگاه به افق های آینده این سرنوشت را تغییر دهیم.

بر آن شدیم تا دفتری باز کنیم تا بنویسیم و بنویسید از دغدغه هایمان برای شهرمان و دفتری پر امید که هر برگش راهکاری باشد برای رسیدن به افق هایمان.

هر بار که نام بسطام را می شنوم ، کلماتش در ذهنم سنگینی می کند و پژواک این کلمات در گوشم به اندازه ی تاریخ این شهر تکرار می شوند.

تاریخ با من نجوا می کند ، با این همه عظمتش ولی خیلی آرام و غمگین ،غمی به درازای چندین قرن

رازها و غم های بی شماری را در خود پنهان کرده است

لحظه ای که لب وا میکند تا اندکی از درد دل هایش را با من در میان گذارد ، گوشهایم را می گیرم و چشمهایم را می بندم تا شاید گریزی باشد از شنیدن روزهای تلخی که بر این سرزمین رقم خورده است.

ولی انگار کاشانه ، با سر به آسمان کشیدنش و با غرورش ، غرور مرا جریحه دار می کند ُ٬ که چرا باید بنشینم و اشک گج بری ها ، ایوان و دالان را ببینم

 برج کاشانه

می شود غبار غم را از چهره این آثار بزداییم...


و حال انتخابات شوراها...

و امرهم شوری بینهم ( در کارها با یکدیگر مشورت کنید)

آیه فوق اهمیت و نقش مشورت و شورا را به خوبی نشان می دهد ، این روزها هم روزهای انتخاب است ، انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا

بحث شوراها هر چند در قانون اساسی بیان شده بود ولی تا سال 1376 و دولت هفتم اجرا نمی شد و در این دولت ، اولین انتخابات شوراها برگزار شد و به تدریج اهمیت و نقش شوراها روز به روز بیشتر مشخص گردید.

در شهر ما نیز همین طور است و ما نقش شوراها را بهتر احساس می کنیم. سه دوره ی شورا گذشته است و به تدریج مردم دریافته اندکه باید افراد موثر و کسانی که تجربه اجرایی داشته اند و در یک کلام به درد شهر می خورند انتخاب کنند نه فامیل ، همسایه و رفیق !!

 کسانی که دلشان برای شهر و پیشرفت آن می سوزد ، باید انتخاب شوند نه آن مهندس ... که برای منفعت خود نامزد شورا شده است ، باید کسانی را برگزید که بتوانند نقش پر رنگی در اداره شهر داشته باشند ، نه کسانی که پوسترشان را خوش آب و رنگ می کنند ، و یا کسانی که برای مردم ناشناسند.

حالا سه دوره از شورا گذشته است و شهر ما بسطام (که به تازگی شهرستان شده است) پتانسیل های زیادی برای پیشرفت و حرکت رو به جلو دارد ، مردم متوجه این موضوع  شده اند که چه کسانی لیاقت و قدرت انجام کار را دارند.

افرادی هم که منتخب مردم هستند باید بدانند که این دوره شورا دوره حساسی است، شهر مشکلات بسیاری دارد و باید هدف اولشان این باشد که بسطام هنوز به صورت رسمی شهرستان اعلام نشده است و این دولت نیز در روزهای پایانی خود به سر می برد و باید هرچه سریع تر و با پیگیری مجدانه و حمایت و مشارکت مردم کار را به سر انجام برسانند و حکم قطعی شهرستان را مسئولین دریافت نمایند.

دیگر اموری که لازمه ی پیشرفت شهر می باشد عبارتند از:

1_ امر توریسم و معرفی مکان های تاریخی از طریق تبلیغ در صدا و سیما و نشریات

2_رسیدگی به امور جوانان و اوقات فراغت آنها از طریق تصویب بودجه برای این امور(به عنوان مثال استخری که چند سال قبل قرار بود ساخته شود ، که هنوز تکلیفش مشخص نیست)

3- تشویق مردم به خرید ما یحتاج خود از خود شهر و درنظر گرفتن مشوقاتی برای این کار  

مسائل بسیار زیادی است که باید مورد توجه منتخبان مردم در شورا باشد که انشاالله در یاداشت های بعدی ذکر خواهد شد

با تشکر از افق بسطام http://ofoghebastam.blogfa.com/

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1392    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، تاریخچه و جغرافیا،     |
نظرات()